Žáci zakladatele první pivovarnické školy na světě v Brně

Žáci zakladatele první pivovarnické školay na světě v Brně

Zakladatel první pivovarnické školy na světě, František Ondřej Poupě, průkopník, učitel, konzultant a inovativní sládek nastartoval profesní dráhu sladovníka

Učil se od svého staršího bratra Jana Poupěte ve Velké Bíteši. Po čtyřech letech studií pokračoval jako sládek v pivovarech v Štěkni, Tachově, Jinonicích, Slaném a vrcholu slávy dosáhl v městském pivovaru v Brně. Poupě si byl vědom síly pověr, nedbale odvedené práce a fušařiny.

Ve svých slavných dílech vycházel jak z osobní praktické zkušenosti, tak z publikací více než sedmdesáti různých autorů z oborů chemie, technologie, přírodních věd, lékařství. Věděl, že voda obsahuje rostlinné a zvířecí zbytky, dělí se na měkkou a tvrdou. A právě pro zkoumání jakosti vody používal jednoduchý drobnohled (mikroskop).

Přísný pohled i vřelé srdce měl pro své studenty, mezi nimi byli sládci Josef Pohl z Hořovic, Josef Paušman z Šebetova a bratr Jan Poupě z Velké Bíteše, tovaryši Josef Blovský z Poříčí, Ondřej Pytlík z Plzně, učedníci Alois Lorenci a Jan Novák, vídenští pivovarníci Dominik Hummel, adoptivní syn Antonína Drehera, Jiří a Krištof Wiedtere, synové sládka ze St. Marx u Vídně, Ant. Dietmann, syn majitele pivovaru v Hütteldorfu u Vídně, Ant. Paušman z Šebetova, Václav Podlipský z Pardubic, Jakub Meinzinger z říše německé, Jan Gusta ze Slezska a další veřejně podrobil zkoušce z teorie a praxe.

S velkou nelibostí snášeli mnozí vrstevníci Poupětův progresivní přístup. Progresivní sládek v 21. století poučí se z historie a využívá poznatků současné vědy. Rady babky kořenářky nechte za dveřmi.
Kdyby tenkrát sládci měli knihu Mikrobiologie v pivovarnictví, vydanou v roce 2023, to by bylo pivo.